Forum Forum OBM HOJAK Strona Główna
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
PATROL///FUNKCJE
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum OBM HOJAK Strona Główna -> Zielona

Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Marvel
Maniak ASG
Maniak ASG



Dołączył: 11 Lis 2006
Posty: 935
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Ostrołęka /// Warszawa


PostWysłany: Sob 21:55, 02 12 2006    Temat postu: PATROL///FUNKCJE

WITAM... Cool
Poniżej jest tekst ,który jest wręcz koniecznością do przeczytania...
Mniej więcej tak to wszystko będzie wyglądało w zielonej taktyce...

Zadania wszystkich członków patrolu.
Każdy z żołnierzy w patrolu spełnia swoje specyficzne zadania w zależności od funkcji które zostały mu przydzielone. Oprócz tego każdy żołnierz wykonuje pewien zestaw „uniwersalnych” zadań. Poprawne ich wykonywanie jest podstawą do sukcesu patrolu. Każdy patrol jest tylko tak dobry jak jego najgorzej wyszkolony żołnierz.

1. Indywidualna technika przemieszczania w terenie:

Skauci:
Unikać suchych gałęzi i konarów
Unikać cięcia lub łamania roślinności
Unikać przestrzeni pokrytych błotem i piaskiem
Pamiętać o wysokich członkach patrolu i tych z ciężkimi plecakami (Radio-op.)
Konturować dokoła otwartych przestrzeni, polan, pamiętając aby po drugiej stronie zidentyfikować łatwo rozpoznawalny obiekt pozwalający na kontynuację na wybranym azymucie.
Być w stałym kontakcie z dowódcą patrolu.
Opracowanie technik nawigacji i rozpoznania na wybranym azymucie, w taki sposób aby wybierać łatwe do zapamiętania i charakterystyczne punkty, ułatwiające nawigację.
Ręczny kompas i lornetka są dobrymi pomocami technicznymi dla skauta.

Każdy członek patrolu
Nie może stracić z oczu człowieka z przodu i z tyłu i musi ciągle dostosowywać dystans pomiędzy nimi.
Idzie w ślady poprzednika, i na azymucie skauta
Zatrzymuje się natychmiast jeżeli człowiek z przodu lub z tyłu się zatrzyma.

2. Nawigacja.
W większych formacjach, jak na przykład pluton, tylko d-cy drużyn mają mapy, a w małych oddziałach każdy żołnierz powinien mieć mapę i umieć się nią posługiwać. Sprawdzanie nawigacji, na podstawie danych uzyskanych podczas odprawy. Żołnierze muszą zawsze się orientować gdzie się znajdują w relacji do własnych pozycji, stałych baz i innych istotnych punktów terenowych. Każdy członek patrolu powinien osobno sprawdzać nawigację d-cy oraz mierzyć przebyty dystans parokrokami, niezależnie od wytypowanych do tego zadania przez d-cę żołnierzy.
Dowódcy na każdym szczeblu muszą regularnie sprawdzać i trenować umiejętności żołnierzy w posługiwaniu się mapą i kompasem. Trening powinien być interesujący, realistyczny i zarazem trudny. Podczas treningu muszą być określone specyficzne punkty treningowe które maja być osiągnięte po zakończeniu każdego treningu na orientacje.

3. Obowiązki dowódcy patrolu:
Oznacza punkty kontrolne RV
Zmienia odstęp i formacje patrolu w zależności od terenu i sytuacji taktycznej.
Kontroluje prędkość poruszania i kierunek czujek.
Regularnie zatrzymuje patrol dla odpoczynku i nasłuchu.
W miarę możliwości NIGDY nie patroluje równolegle do dróg, ścieżek i szlaków.
Unika patrolowania po stromych zboczach bez częstych postojów.
Unika ustalania łatwych do przewidzenia, szablonowych technik patrolowych.

Specjalistyczne zadania członków patrolu oraz ich wyposażenie
Każdy członek oddziału ma ściśle wyznaczona funkcje i role która w zasadzie nie zmienia się podczas trwania patrolu. Wszystkie te funkcje są z góry znane wszystkim żołnierzom. Formacje patrolowe, reakcje na kontakt, zasadzki oraz inne procedury, wszystkie są podporządkowane rolą członków patrolu. Wszystkie te procedury służą dwóm celom. Po pierwsze wyrabiają rutynę która z biegiem czasu oraz ze zwiększeniem „zgrania” patrolu zwiększa jego efektywność. Po drugie rutyna zdobywa bezcenny czas dla dowódcy w którym może podjąć taktyczną decyzję w dynamicznie zmieniającej się sytuacji jaką jest kontakt. Dowódca bowiem, jak i każdy inny żołnierz w patrolu wie co będzie się działo w każdej sytuacji. Ta instynktowna prawie reakcja pozwala zachować maksymalną dynamiczność a co zatem idzie agresje w kontakcie z przeciwnikiem. Efekt końcowy jest jeden: zwiększona szansa na przeżycie i zwycięstwo patrolu. Drugorzędną zaletą odgórnie przypisanych funkcji i ról jest łatwość uzupełnień i wdrażania nowych członków patrolu. Drobne szczegóły różnią się w każdym patrolu, bo każdy d-ca jest inny, jednak nowy żołnierz, wie czego może się spodziewać i jak się zachować ponieważ główny szkielet metod operacyjnych pozostaje ten sam. Specjaliści tacy jak radiooperatorzy, d-cy albo medycy maja zawsze ta sama role.

Dowódca Patrolu
Zadania: Głównym zadaniem d-cy jest bezpieczeństwo patrolu i wykonanie wyznaczonego zadania. D-ca jest odpowiedzialny za wszystkich członków patrolu i ma najtrudniejsze zadanie. Jest osobiście odpowiedzialny za opracowanie planu patrolu, fazę przygotowań, trening jego podwładnych, opracowanie planu insercji i ekstrakcji oraz wiele innych funkcji administracyjnych. Podczas patrolu, d-ca jest osobiście odpowiedzialny za nawigacje i koordynacje środków wsparcia takich jak artyleria, środki ekstrakcji i koordynacji z innymi związkami taktycznymi.

Wyposażenie:

kbk. AK-74 + 10 magazynków + 300 sztuk amunicji luzem.
3 granaty dymne różnego koloru
1 granat fosforowy
Panele sygnalizacyjne

Zastępca d-cy - sierżant
Zastępca d-cy ma dokładnie te same zadania co d-ca i jest przygotowany w każdej chwili do przejęcia dowodzenia. Kiedy d-ca dowodzi i jest odpowiedzialny za wszelkie kwestie taktyczne, sierżant zajmuję się kwestiami logistycznymi oraz dyscypliną w oddziale. Sierżant musi być obecny podczas przygotowywania patrolu i przez cały czas trwania operacji musi być w stanie przejąć dowodzenie na wypadek niedyspozycji d-cy. Podczas podziału patrolu, sierżant dowodzi jedną z grup. Jest również drugim pod względem rangi a najprawdopodobniej pierwszym pod względem doświadczenia, żołnierzem w plutonie. Podczas patrolu, zastępca i d-ca nie powinni przebywać razem. Utrudnia to zniszczenie obydwu elementów dowodzenia w patrolu przez nieprzyjaciela. Podobnie podczas pokonywania przeszkód terenowych lub przepraw, d-ca i zastępca nigdy nie są równocześnie po tej samej stronie przeszkody – najpierw przechodzi d-ca i patrol, na końcu zastępca. Jeżeli nastąpił by kontakt z przeciwnikiem podczas przeprawy, każda cześć patrolu posiada element dowodzenia. Zastępca musi mieć taka sama wiedze o misji, celach, marszrucie, kodach i procedurach koordynacyjnych co d-ca. Podczas nawigacji, zastępca sprawdza d-cę czy ten nie popełnił błędów nawigacyjnych.

Uzbrojenie: Zastępca jest uzbrojony w bron typu kbk AKS-74 i ma co najmniej 10 magazynków. W plecaku nosi rezerwę amunicji patrolu – 500 sztuk amunicji karabinowej. Zastępca również nosi zapasowe baterie do radia, dużą antenę do komunikacji dalekiego zasięgu.

Radiooperator – kapral / str. szeregowy)
Radiooperator po d-cy ma najtrudniejsze zadanie w patrolu. Jest on również najlepsza bronią patrolu jego najcenniejszym członkiem. Głównym zadaniem radio-op. jest utrzymywanie łączności z sztabem głównodowodzącym i utrzymywanie w dobrym stanie sprzętu radiowego. Plecak radio-op. jest najcięższy, i jeżeli potrzebne są dwa radia podczas patrolu (UHF i VHF) może z łatwością dojść do 40-50kg. Radio-op. jest również odpowiedzialny za szyfrowanie wszystkich transmisji radiowych jak i również utrzymywanie czasu transmisji do minimum aby uniknąć wykrycia przez środki walki elektro-magnetycznej przeciwnika. Podczas patrolu jest zawsze “w zasięgu ręki” d-cy.

Uzbrojenie: RADIO!, kbk AKSU-74 lub podobna bron krotka. Może mieć mniej amunicji niż reszta żołnierzy ale nie mniej niż 7 magazynków. W plecaku nosi mniejsza rezerwę amunicji – 200 sztuk w zależności od sytuacji. Jako że podczas patrolu jest w stałym kontakcie z d-ca, może mieć na sobie dodatkowe granaty dymne. W plecaku ma zainstalowane dwa granaty fosforowe, służące do natychmiastowej destrukcji aparatów radiowych i kodów.

Sanitariusz - str. szeregowy / szeregowy
Z wyglądu sanitariusz nie rożni się od pozostałych żołnierzy w patrolu. Jest przeszkolony w udzielaniu pierwszej pomocy na wyższym poziomie niż inni członkowie patrolu. Posiada kwalifikacje sanitariusza patrolowego – oznacza to ze skończył specjalistyczny sześciomiesięczny kurs medyczny który pozwala mu na administracje zastrzyków, zszywanie ran i podobnych zaawansowanych medycznych procedur polowych. Głównym zadaniem sanitariusz jest utrzymywanie członków patrolu w kondycji zdolnej do przeprowadzenia misji oraz zapobieganie powstawaniu poważniejszych kondycji na wskutek drobnych obrażeń. Sanitariusz zapobiega zakażeniom, dostarcza środków przeciw malarii itp.

Uzbrojenie: kbk AKS-74 i 10 magazynków, 300 sztuk amunicji w plecaku, 1 granat dymny, 2 odłamkowe, 2 fosforowe. 200 sztuk ammo MG. Apteczka patrolowa.

Skaut - szeregowy
Skaut porusza się na przedzie oddziału. Głównym zadaniem czujki jest zabezpieczenie oddziału przed zasadzkami przeciwnika oraz skanowanie frontu oddziału na ślady pobytu wroga. Jako ze czujka posuwa się przodem oddziału musi zwracać szczególna uwagę na trop jaki może zostawić przeciwnik. Skaut komunikuje się z d-ca, który jest bezpośrednio za nim poprzez serie sygnałów polowych. Skaut jest “taktycznie - związany” z d-ca. Cały czas musi się znajdować w jego zasięgu wzroku. Jako że skaut jest na pozycji wymagającej dużej koncentracji, powinien być zmieniany co kilka godzin w miarę możliwości z żołnierzem idącym na końcu patrolu, pod warunkiem ten żołnierz również ukończył odpowiednie szkolenie zwiadowcy-czujki. W takim wypadku skaut zmienia się co godzinę z żołnierzem idącym z tylu oddziału. Jako ze ich wyposażenie jest identyczne, nie sprawia to problemów. Czujka musi znać dokładnie marszrutę oddziału i wybierać taki teren który daje maksymalna ochronę przed obserwacja i ogniem przeciwnika ale który jednocześnie zapewnia tempo poruszania oddziału nadane przez d-ce.

Uzbrojenie: kbk AKS-74 i 10 magazynków, 300 sztuk amunicji w plecaku. 200 stuk ammo do MG. 1 granat dymny, 2 odłamkowe, dwa granaty łzawiące – służące do mylenia psów podczas pogoni. Mina kierunkowa MON-300 służąca do oderwania od przeciwnika. Zapasowe baterie do radia.

Żołnierz - szeregowy
“Żołnierz” jest tzw. “wolnym” członkiem patrolu. Nie ma specyficznych zadań ale oczywiście w praktyce może być również wykwalifikowanym radio-op, sanitariuszem albo innego typu ekspertem: np.; języki obce, demol. Jeżeli nie ma innych zadań, i jest do tego wykwalifikowany, jest w ciągłej rotacji z czujka. Podczas poruszania się w terenie ma za zadanie zabezpieczać tył oddziału. W praktyce co kilkanaście kroków musi się oglądać do tylu i w miarę możliwości kamuflować ślady zostawione przez oddział. Jeżeli misja patrolu tego wymaga, żołnierz ten może być uzbrojony w bron taśmowa, np. PK.

Uzbrojenie: kbk AKS-74 i 10 magazynków, 300 w plecaku. ALBO km PK i 2000 sztuk amunicji. 2 granaty odłamkowe, 2 granaty łzawiące, 1 granat dymny, mina kierunkowa typu MON-300, zapasowe baterie do radia.

ŹRÓDŁO : [link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Heban
Działacz ASG
Działacz ASG



Dołączył: 08 Lis 2006
Posty: 586
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: ... to pytanie??


PostWysłany: Nie 15:27, 03 12 2006    Temat postu:

Całkuem sensowne, ale wymaga pracy, i dostosowania do realiów ASG
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Marvel
Maniak ASG
Maniak ASG



Dołączył: 11 Lis 2006
Posty: 935
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Ostrołęka /// Warszawa


PostWysłany: Nie 18:19, 03 12 2006    Temat postu:

Tak...ale to nie problem...kilka drobnych modyfikacji i bdb...Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Heban
Działacz ASG
Działacz ASG



Dołączył: 08 Lis 2006
Posty: 586
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: ... to pytanie??


PostWysłany: Nie 19:24, 03 12 2006    Temat postu:

Poza tym jest to sposób poruszania się na dużych grach kiedy niedziemy z ponktu A oddaleonego o 20 km od pubktu B . Na krótkie dystanse też toszke inaczej to będzie wyglądać
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Marvel
Maniak ASG
Maniak ASG



Dołączył: 11 Lis 2006
Posty: 935
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Ostrołęka /// Warszawa


PostWysłany: Nie 21:00, 03 12 2006    Temat postu:

Dobra piszę moją koncepcję na KR...

Coż...doszedłem do wniosku ,że KR to naprawdę KR...(hehe) ... Z takim składem można pokazać się na zlocie(nawet trzeba Wink )...Doszedłem również do wniosku ,że np nie wszyscy mogliby jechać na taki zlot lub wyjazd na bitwę do innego miasta...Więc napewno nie wszycy by mogli..Więc...Nie dzielmy KR na trzy oddziały...Niech będzie 1 DUŻY oddział (nawet do 10 osób)...W JEDNOŚCI SIŁA Wink Taka ekipa jest głównie do green tactic ( nie bez powodu HOJAK w naszym herbie Wink )

FUNKCJE:
1.Dowódca
2.Zastępca dowódcy
3.Czujka (spec.)
4 Medyk (spec.)
5. Snajper (spec.)
6. Żołnierz


SZNURY:
1. sznur granatowy---kapitan/dowódca (1)
2. sznur zielony---zastępca kapitana/dowódcy (1)
3. sznur brązowy---funkcja specjalna w oddziale (3)
4. sznur ciemno szary---żołnierz ( X ) ,gdzie X jest liczbą żołnierzy
5. sznur ciemno szary z pierścieniem---zastępca dowódcy (gdy 1 zginie to ten przechodzi w stan zastępcy dowódcy)



Dużą grupą mamy szansę przetrwać nawet bardzo dobrze zorganizowany kontakt ( odpowiednia formacja oddziału ,itp) PS w dużej grupie jest też klimat ...(zobaczycie...) Można zrozumiec co to znaczy braterstwo na wojnie...1 wspiera 2 itd...Warty...itd
Powrót do góry
Zobacz profil autora
francuz
Działacz ASG
Działacz ASG



Dołączył: 26 Lis 2006
Posty: 437
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3


PostWysłany: Nie 23:02, 03 12 2006    Temat postu:

To ja poproszę numerek 6 Very happy
Podział dokładny coś czuję sam sie dokona...
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Marvel
Maniak ASG
Maniak ASG



Dołączył: 11 Lis 2006
Posty: 935
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Ostrołęka /// Warszawa


PostWysłany: Nie 23:11, 03 12 2006    Temat postu:

Hmm...Dlaczego 6? a nie np 2 ? Sądzę ,że się nadajesz... Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora
francuz
Działacz ASG
Działacz ASG



Dołączył: 26 Lis 2006
Posty: 437
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3


PostWysłany: Nie 23:15, 03 12 2006    Temat postu:

hehe na 2 powinno się być wybranym a nie samemu wybierać Wink
poza tym od zera do bohatera Laughing
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Marvel
Maniak ASG
Maniak ASG



Dołączył: 11 Lis 2006
Posty: 935
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Ostrołęka /// Warszawa


PostWysłany: Nie 23:19, 03 12 2006    Temat postu:

Hehe...taa...:)Wybranym...no to pogramy...poczekamy...i bohatera poznamy Wink ...Już niedługo...znaczy pewnie oficjalny skład kadry i funkcji poznacie na wiosenkę...Tuż przed sprawdzianem...czyli ZLOTEM Wink


Czeka nas kilka(naście...set?) treningów.../szkoleń...
Będzie OK Cool
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Heban
Działacz ASG
Działacz ASG



Dołączył: 08 Lis 2006
Posty: 586
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: ... to pytanie??


PostWysłany: Pon 15:32, 04 12 2006    Temat postu:

Sznur z suwakiem jest mało widzoczny. Lepiej zainwestować w granatowo biały sznur (polega to na tym że jest on zpleciony z dwóch kolorów. Wtedy będzie wiadomo że to zastępa dowódcy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Marvel
Maniak ASG
Maniak ASG



Dołączył: 11 Lis 2006
Posty: 935
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Ostrołęka /// Warszawa


PostWysłany: Pon 15:34, 04 12 2006    Temat postu:

Hmmm...Coś się wykombinuje Smile...Widziałem na necie te sznury...Pomysł ze sznurem 2 kolorowym jest bdb...Smile... Z czasem dokona się zakupu...
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Heban
Działacz ASG
Działacz ASG



Dołączył: 08 Lis 2006
Posty: 586
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: ... to pytanie??


PostWysłany: Pon 15:39, 04 12 2006    Temat postu:

[link widoczny dla zalogowanych]

Tu mamy chyba największy wybór sznurów
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Marvel
Maniak ASG
Maniak ASG



Dołączył: 11 Lis 2006
Posty: 935
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Ostrołęka /// Warszawa


PostWysłany: Pon 15:48, 04 12 2006    Temat postu:

Hmmm... [link widoczny dla zalogowanych]

zapomniałeś o spacji po "hmmm..." // Heban

Heban...masz link do ZHRowskich?
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Heban
Działacz ASG
Działacz ASG



Dołączył: 08 Lis 2006
Posty: 586
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: ... to pytanie??


PostWysłany: Pon 22:08, 04 12 2006    Temat postu:

panie ja mam wszystko
[link widoczny dla zalogowanych] - fota
, a dostać je można na stronie [link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Łosiu
Początkujący
Początkujący



Dołączył: 22 Gru 2006
Posty: 9
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: z kontenera ;P


PostWysłany: Pią 23:22, 22 12 2006    Temat postu:

Masz Pan rację panie Marvelu, ZHR'owskie sa lepsze do tego... bo są grubsze i bardziej widoczne...
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Idź do strony 1, 2  Następny

 
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
|| Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group || Designed by Port-All.Com ||
Regulamin